KÖVETELMÉNYEK ÉS TANTÁRGYI PROGRAM
Az Európai és magyar alkotmánytörténeti gyakorlat c. tantárgyból
tárgykód: AJJOT102KSZN1
Közigazgatás-szervező alapszak nappali tagozat
2014/2015. tanév első félév
Kedd 12-14 A/6. ép. 203. terem
Tárgyfelelős: Dr. Koncz Ibolya Katalin, egyetemi docens
Tárgyfelelős intézet/tanszék: Jogelméleti és Jogtörténeti Intézet/Jogtörténeti Tanszék
Tantárgy oktatója: dr. Jámbor Adrienn egyetemi tanársegéd
Előtanulmányi kötelezettség: -
Egyidejű felvétel: -
Óraszám/hét vagy Óraszám/félév: 2 óra / hét
Számonkérés módja: gyakorlati jegy
Kreditpont: 1
1. A tantárgy feladata és célja
Az Európai és magyar alkotmánytörténeti gyakorlattantárgy célja egyrészt az Európai és magyar alkotmánytörténet főtárgy tematikáját anyag követő módszerrel kiegészítse, gyakorlati oldalról világosítsa meg a főtárgy előadásain elhangzott elméleti felvetéseket. Másrészt a főtantárgyi előadáshoz kapcsolódóan felépített tematika szerint a fontosabb, részletesebb elemzést kívánó anyagok kis csoportokban történő elemzése. A hallgatók otthoni készüléssel, valamint a tanórákon való aktív részvétellel sajátítják el a gyakorlat anyagát.
2. A tantárgy tematikus leírása
A választási rendszer és a választójog fejődése hazánkban
A nemzetgyűlés 1920-1926 között. Az 1926. évi felsőházi reform.
3. Félévközi számonkérés módja. (Aláírás feltétele. A félév elfogadásának feltételei)
Az aláírás feltétele: a foglalkozásokon való részvétel. Hiányozni igazolással, vagy anélkül a félév során kettő alkalommal lehet. A 3. és 4. hiányzás esetén beszámolási kötelezettsége jelenik mag a hallgatónak. A hatályos HKR értelmében azon hallgató esetében, aki 5 alkalomnál többet hiányzik, a tárgy tekintetében végleges aláírás megtagadásra kerül sor, a megírt dolgozat érvénytelenné válik. A tárgyat a hallgató csak újabb tárgyfelvétel után teljesítheti. A beszámoló témakörei a hiányzás idején elhangzott gyakorlati anyagok. A beszámoló időpontja: az oktató által kijelölt időpont a szorgalmi időszakon belül.
Az első gyakorlaton minden hallgató vállalhat referátumot és korreferátumot, amelyet az oktatóval megbeszélt időpontban kell megtartania. Az év végi gyakorlati jegybe az oktató beszámítja a kiselőadás eredményét.
4. Vizsgakövetelmények leírása vagy Vizsgára bocsátás feltételei vagy Számonkérés követelményei
A gyakorlat során a hallgatók félévi munkáját a gyakorlatvezető gyakorlati jeggyel 1-5 fokozattal értékeli. Megszerzésének feltétele a zárthelyi dolgozatok megírása. Az a hallgató, aki valamelyik dolgozatát elégtelenre (1) írta, köteles azt kijavítani. Akinek a dolgozati eredményei között elégtelen (1) jegy szerepel a félévi gyakorlati jegy kialakításánál még elégséges (2) minősítést sem kaphat.
Minden hallgató köteles a zárthelyi dolgozatokat a saját tankörével, a kijelölt időpontban megírni.
A zárthelyi dolgozat anyaga: a tematikában megjelölt 1-6 gyakorlatok anyaga. A félév során megírt dolgozat eredményét, valamint a kiselőadásokat vesszük figyelembe a félévvégi gyakorlati jegy kialakításánál.
A gyakorlaton a zárthelyi dolgozatok alapján meghatározott eredményt az utolsó gyakorlati foglalkozáson, ugyancsak a saját tankörök gyakorlati foglalkozásának időpontjában lehet egyszer javítani. Aki a félév során gyakorlati jegyét nem szerezte meg, a vizsgaszabályzat rendelkezéseinek megfelelően pótolhatja azt.
5. Kötelező tananyag
6. Ajánlott irodalom
Egyéb tudnivalók: (pl.: jegymegajánlás, kötelező jogszabályok megjelölése, hallgatói ügyintézés, felmentési kérelmek elbírálása)
Felmentési kérelem benyújtása esetén – karunk kreditátvételi szabályzata értelmében ‒ felmentés akkor kapható, ha a hallgató korábban megszerzett ismeretei legalább 75%-ban lefedik a felvett tantárgy tematikáját.
Oktatói ügyelet (személyesen, illetőleg telefonon):
Dr. Petrasovszky Anna A/6-os épület 223-as szoba Tel: 06-46/565-111
e-mail: jogpetra@uni-miskolc.hu
Az ügyelet időpontjait az első előadáson ismertetjük.
Hallgatói ügyintézés:
Hodosi Gabriella A/6.épület 222. szoba Tel: 06-46/565-186
e-mail: joghodos@uni-miskolc.hu
Miskolc, 2014. június 26.
Jogtörténeti Tanszék