A kutatás előzményei a karon a Civilisztikai Tudományok Intézetének létrehozásáig nyúlnak vissza. Az Intézet tanszékei között az intenzív oktatási - kutatási kapcsolat már akkor megindult. Az integrációs folyamat eredményeképpen a gazdasági élet egyes jogterületei és ezek szabályanyaga egy összefüggő egy féléves anyagrészbe - a kereskedelmi jogba - kerültek összefoglalásra, melynek oktatására (1993-ban) új tanszék is alakult.
Még 1994-ben hirdetett meg az Intézet egy olyan harmonizációs programot, melynek megvalósítása a mai a napig is tart. Ennek a programnak a lényege a színvonalas hazai és a bőséges külföldi kutatási eredmények széleskörű megjelenítése mind a graduális (ezen belül is a nappali és a levelező), mind a szakirányú posztgraduális egyetemi oktatásban dogmatikai szempontból megalapozott, de gyakorlatias jegyzetek és egyéb tansegédletek formájában. Ezen túl a program másik fontos célja, hogy a jogharmonizációs törekvések keretében végzett kutatások eredményei megalapozzák a PhD-fokozatra pályázók doktori disszertációját, és így az Intézet fiatal kutatói körében rövid időn belül fokozatszerzésre is sor kerülhessen.
A Polgári Jogi Tanszék - saját területén - aktív részese a kitűzött cél megvalósításának, azonban az elismerten jó program ellenére a szűkös anyagi lehetőségek korlátozzák a lendületesebb haladást. A program megvalósítása érdekében számos új jegyzet is született. Szintén a kitűzött célok megvalósításának eredményeit bizonyítják a tanszék kollektívájának az elmúlt években megjelent munkái és publikációi.
Napjainkra felerősödött a polgári jog területén mind személyiségi, mind vagyonjogi vonatkozásban a rekodifikáció iránti igény.
Magyarországnak az Európai Unióhoz való várható csatlakozása különösen időszerűvé teszi a polgári jog, ezen belül is a részben a piacgazdaság és a forgalom igényei szerint módosítandó, az Unió jogával harmonizáló személyiségvédelmi, s a gazdasági viszonyok változása által megköveteli korszerű kötelmi jogi - szerződési jogi szabályanyag megteremtését.
A tanszéki kutatások jelene
Kutatási témák
A Tanszék – folytatva a Bíró György professzor által kijelölt utat – továbbra is nagy hangsúlyt fektet a polgári jog tudományának kutatására. Ennek keretében került sor az oktatók által írt monográfiák megjelentetésére, az Új Polgári Törvénykönyvet taglaló kommentárokban társszerzői munkákra, valamint egyetemi tankönyvek keretében az elmélet és a gyakorlat hallgatók elé tárására.
Modern Magyar Polgári Jogi és Európai Magánjogi Kutatóközpont
Az új Polgári Törvénykönyv megszületése és az új kódex alkalmazása során felmerülő vitás kérdések, gyakorlat problémák hívták életre a Polgári Jogi Tanszék gondozásában 2015 decemberében megalakult Modern Magyar Polgári Jogi és Európai Magánjogi Kutatóközpontot (továbbiakban: Kutatóközpont). A Kutatóközpont egyik célkitűzése ezen kérdések vizsgálata és tudományos értékű kutatása, mely nagyban hozzájárul mind az egyetemi hallgatók még magasabb szintű oktatásához, mind pedig a magánjogi tudomány fejlesztéséhez. A Kutatóközpont vezetője Dr. Leszkoven László egyetemi docens.
A Kutatóközpont célja összetett:
- Egyrészről feladatának tekinti, hogy elősegítse a hagyományos magyar polgári jogi dogmatika fejlesztését a megváltozott társadalmi, gazdasági és szociális környezetben, különös tekintettel az egységesülő európai magánjogra.
- Másrészről célul tűzte ki azt is, hogy támogassa a magyar magánjogi szabályoknak az egységesülő európai magánjogi fejlesztési törekvésekkel és az európai unió magánjogával harmonizáló kidolgozását, a régi magyar magánjogi hagyományokon nyugvó, sajátosan magyar polgári jogi dogmatikai megoldások lehetséges megőrzésével.
- Mindezek keretében a Kutatóközpont feladata, hogy szervezzen, irányítson és támogasson minden olyan interdiszciplináris programot, amely a társadalmi jelenségeknek a komplex kutatását szolgálja, továbbá amely feltár a magánjogon túli egyéb hatékony társadalomszervező és vitarendező eszközöket, és azoknak a joggal való kapcsolatát.
- A Kutatóközpont célkitűzésének tekinti azt is, hogy a célterületét lefedő jogterületeken szervezze a szociológiai, pszichológiai, történeti, etikai és jogtudományi kérdések kutatását, valamint feltárja a magánjog területét érintő jogi túlszabályozás okait és megoldásait. Ezen túlmenően igyekszik bővíteni - elsősorban regionális szinten - a gazdasági élet szereplőinek hazai és határon túli szerződési jogi ismereteit, mellyel csökkentetni tudná kiszolgáltatott helyzetüket, és növelni érdekérvényesítő képességeiket, esélyegyenlőségüket.
- Az egyetemi oktatás támogatása során a Kutatóközpont közvetíteni tudja a hallgatók irányába a kutatási területek elméleti ismereteit, a gyakorlati problémákat, amivel elősegíti a gyakorlat-orienetált képzést.
A Tanszék oktatóinak kutatási tevékenységét fémjelzi széleskörű publikációs jegyzékük (lásd: oktatói adatlapok mtmt linkje), valamint monográfiáik és a kommentárok, szakvizsgakönyvek megjelenésében betöltött társszerzői szerepük.
Oktatóink eddig megjelent egyetemi tananyagon kívüli önálló kiadványai (az egyetemi tananyagokat lásd a tanszék kiadványai fül alatt):
Barzó Tímea: Praxisjog: Aktuális kérdések az egészségügyi alapellátásban, Budapest, Medicina Könyvkiadó, 2007.
Leszkoven László: A váltó, mint kötelem, Miskolc, Novotni Alapítvány, 1999.
A kezességi szerződés, Miskolc, Hatra Mag Kft. 2009.
A zálogjog új szabályai, Miskolc, Novotni Alapítvány, 2001.
Juhász Ágnes: A közbeszerzésről másképpen – közjog és magánjog határán, Szeged, Lectum Kiadó, 2014
Pusztahelyi Réka: A magánjogi elévülés, Miskolc: Novotni Alapítvány, 2015.
Oktatóink társszerzőségei kommentárokban és egyéb egyetemi tananyagon kívüli szakkönyvekben:
Barzó Tímea:
Leszkoven László