KÖVETELMÉNYEK ÉS TANTÁRGYI PROGRAM
Büntetés-végrehajtási jogi alapfogalmak c. tantárgyból
tárgykód: AJBUE712JAL4
jogi asszisztens
képzés levelező tagozat
2013/2014. tanév II. félév
Tárgyfelelős: Dr. Nagy Anita egyetemi docens
Tárgyfelelős intézet/tanszék: Büntető Eljárásjogi és Büntetés-végrehajtási Jogi Intézeti Tanszék
Tantárgy oktatója: Dr. Nagy Anita egyetemi docens
Előtanulmányi kötelezettség : nincs
Egyidejű felvétel :nincs
Óraszám/hét vagy Óraszám/félév: 10 óra/félév
Számonkérés módja: gyakorlati jegy
Kreditpont: 2
1. A tantárgy feladata és célja
A tantárgy célja, hogy a hallgatók elsajátítsák a büntetések és intézkedések végrehajtásának elméleti alapjait. A hallgatók betekintést nyernek a büntetés-végrehajtási jog elméleti alapkérdéseibe, a szabadságvesztés-büntetés végrehajtásának fontosabb elvi és jogi kérdéseibe, az elítéltek jogi helyzetébe, a büntetések és intézkedések végrehajtásának főbb szabályaiba, valamint a büntetőeljárási kényszerintézkedések végrehajtásába.
2. A tantárgy tematikus leírása
I. 2014. február. 28. 14.20-17.30 óra; A/1 228. – Dr. Nagy Anita
A büntetés-végrehajtási jog funkciója, fogalma, helye a jogrendszerben. A büntetés-végrehajtási jog forrásai. A büntetés-végrehajtás nemzetközi egyezményekben. A szabadságvesztés-büntetés végrehajtásának célja és rendje. Alapelvek. Az elítélt jogi helyzete. Az elítéltek nevelése. Különleges fogvatartotti csoportok szabadságvesztés-büntetésének végrehajtási sajátosságai. Az elítéltek szabadítása.
II. 2014. április 12. 12.40-16.00 óra; A/1 228. – Dr. Nagy Anita
A javítóintézeti nevelés, a kényszergyógykezelés végrehajtása. Az előzetes letartóztatás és az őrizet végrehajtása. A szabálysértési elzárás végrehajtásának szabályai. Egyes büntetések és az intézkedések végrehajtása.
III. 2014. május 2. 14.20-15.50 óra; A/1 228. – Dr. Nagy Anita
Az ügyész törvényességi felügyelete. A büntetés-végrehajtási bíró feladata és eljárása.
3. Félévközi számonkérés módja vagy Aláírás feltétele vagy A félév elfogadásának feltételei
A tárgy órarendben előírt foglalkozásain a hallgató köteles részt venni. Az előadásokon való részvételt a tantárgy felelőse aláírásával igazolja. Vizsgára a hallgató akkor bocsátható, ha az aláírást megszerezte.
4. Vizsgakövetelmények leírása vagy Vizsgára bocsátás feltételei vagy Számonkérés követelményei
A tárgy oktatása írásbeli beszámolóval zárul, amelyen az írásos tananyag és az órákon elhangzottak ismeretéről kell számot adniuk a hallgatóknak.
A beszámolón nyújtott teljesítmény értékelésére háromfokozatú minősítéssel kerül sor: kiválóan megfelelt, megfelelt és nem megfelelt.
5. Kötelező tananyag
6. Ajánlott irodalom
Egyéb tudnivalók:
Kötelező jogszabályok:
1979.évi 11. tvr a büntetésekről és intézkedésekről
A hallgatói ügyintézés az intézeti adminisztráción (A/6. épület 127. szoba) és az oktató – tanszéki honlapon közzétett és a tanszéki hirdetőtáblán kifüggesztett – fogadóórája keretében zajlik. A hallgató által a megfelelő nyomtatványon beadott felmentési, kreditbeszámítási kérelmek elbírálására a Kar dékánjának körlevelében adott tájékoztatás alapján, illetve az abban nem rendezett esetekben a beszámítani kért, korábban teljesített tárgy tananyagának figyelembe vételével kerül sor.
Miskolc, 2014. február 7.
Büntető Eljárásjogi és Büntetés-végrehajtási Jogi Intézeti Tanszék