Tantárgyi program
CSALÁDJOGI ISMERETEK c. tantárgy
Egészségügyi Főiskolai Kar
Védőnő szakirány
IV. évf., nappali
2012/2013-as tanév, II. félév
1. Tantárgy kódja: AJPJT05EF6N
Tantárgy teljes (és rövidített neve): Családjogi ismeretek
Heti (félévi) óraszám: heti 2 óra előadás
Félév végi számonkérés típusa (gyakorlati jegy, beszámoló, kollokvium, szigorlat): kollokvium
Tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkamennyiség kreditben: 2 kredit
Tantárgyfelelős tanszék: Polgári Jogi Tanszék
Tantárgy felvételének előtanulmányi feltételei (tantárgyi kód): -
2. A tantárgy feladata a szakképzés céljának megvalósításában
A Családjogi ismeretek c. tantárgy fő célja, hogy a hallgató ismereteket szerezzen a családra vonatkozó jogi szabályozás alapvető kereteiről, illetőleg áttekintést kapjon a szakmájával összefüggésben előforduló intézmények, élethelyzetek jogi rendezéséről.
3. Tananyag leírása
A családjog helye a magánjog rendszerében, belső tagozódása, a családjog alapelvei. A házasság fogalma, a házasságkötést megelőző eljárás. A házassági akadályok. A házastársi vagyonközösség. A házastársak közös vagyona. A házastársak különvagyona. A házassági vagyonjogi szerződés. A házastársak adósságai. A házastársak rendelkezési joga és felelőssége a közös vagyonba tartozó vagyontárgyak tekintetében. A közös háztartás költségei.
A házasság érvénytelensége. A házasság megszűnésének esetei és joghatásai. A házasság felbontása. A házastársi vagyonközösség megszűnése és megszüntetése. A közös vagyon megosztása.
A lakáshasználat rendezése. A lakáshasználati szerződés. A lakáshasználati jog ellenértéke. A többlethasználati díj. A volt házastárs tartása, a tartás feltételei. A különélő házastárs tartása. A gyermek családi jogállása. A házasságon alapuló apasági vélelem (a vélelem keletkezése, mögöttes apaság stb.).
Az egységes apasági vélelmek. Az anyaság ténye. Az apaság vélelmének megdöntése.
Az örökbefogadás feltételei. Az örökbefogadási eljárás. A titkos örökbefogadás. Az örökbefogadás joghatásai. Az örökbefogadás hatálytalanná válása. Az örökbefogadás megszűnése.
A rokontartás. A nagykorú gyermek tartása. A tartási kötelezettség és a tartásra jogosultság sorrendje.
A kiskorú gyermek tartása. A gyermektartásdíj mértéke, alapja és formái. A szülői felügyelet tartalma és jellemzői. A szülői felügyelet gyakorlása együtt élő és különélő szülők esetén. A gyermek törvényes képviselete, a gyermek gondozása és nevelése. A gyermek vagyonának kezelése a szülők felelőssége a vagyonkezelés során.
A szülői felügyelet megszűnése, szünetelése és megszüntetése. Döntés a gyermekelhelyezésről, a gyermek kiadása.
A kapcsolattartásra vonatkozó szabályok (tartalma, jogosultak köre, módja, mértéke és helye). A gyámrendelés feltételei és annak sorrendje. A gyámság viselésének általános feltételei. A gyámság tartalma. A gyámság, illetve a gyámi tisztség megszűnése. A gyermekvédelmi gondoskodás rendszere.
4. A tananyag részletezése
4. Számonkérés minősítésének szempontjai (vizsgakövetelmények)
Az aláírás feltétele az előadásokon való jelenlét. A vizsga során arról kell meggyőződni, hogy a hallgató az adott félév anyagát milyen fokban sajátította el, a vizsga értékelése ötfokozatú (1-5) minősítéssel történik. A vizsga írásban történik (60% - megfelelt).
5. Az oktatásban fölhasznált fontosabb technikai eszközök: írásvetítõ
6. Hallgató egyéni munkával megoldandó feladatai: -
Miskolc, 2013. február 7. Dr. Heinerné Dr. Barzó Tímea
egyetemi docens