KÖVETELMÉNYEK ÉS TANTÁRGYI PROGRAM
a(z) KERESKEDELMI JOG c. tantárgyból
tárgykód: AJKER811JFN2
Jogi felsőoktatási szakképzés (szak) I. évf. nappali tagozat
2017/2018. tanév 2. félév
Tárgyfelelős: Dr. Harsányi Gyöngyi e. docens
Tárgyfelelős intézet/tanszék: CTI/Kereskedelmi Jogi intézeti Tanszék
Tantárgy oktatója: Dr. Hornyák Zsófia tudományos segédmunkatárs
Előtanulmányi kötelezettség: Polgári jogi alapismeretek 1., AJPJT811JFN1
Egyidejű felvétel: -
Óraszám/hét vagy Óraszám/félév: heti 2 óra
Számonkérés módja: kollokvium
Kreditpont: 3
1. A tantárgy feladata és célja
A hallgatók a Polgári Jog c. tárgy keretében megismerték a szerződések közös szabályait. Ezekre az alapokra építve ismerkednek meg egyes kereskedelmi jogi sajátosságokkal, a kereskedelmi jogi szerződések jellemzőivel, létrehozataluk specialitásaival, illetve a kereskedelmi szerződések pénzbeli teljesítéséhez kötődő fizetési módozatokkal. A fizetési módozatok teljesítéséhez kötődnek a pénzforgalmi szolgáltatások, mint számlavezetési szerződés, fizetési megbízási szerződés, betétszerződés, bankkártyaszerződés. E szabályok ismerete elengedhetetlen a gyakorló jogászokat segítő munkához, nem csak a magánjog, hanem a pénzügyi jog, sőt a büntetőjog egyes területein is.
A Kereskedelmi Jog c. tárgy nagyobb részben a gazdasági társaságokra vonatkozó alapvető ismeretek elsajátítására irányul. Ma már a gyakorló jogi munka elképzelhetetlen ezen joganyag ismerete nélkül.
2. A tantárgy tematikus leírása
Előadás időpontja: Hétfő 10-12-ig
Előadás helyszíne: A/1. 309.
2018. II. 12.
|
II. 19.
|
II. 26.
|
III. 5.
|
III. 12.
|
III. 19.
|
III. 26.
|
IV. 2. – Ünnepnap |
IV. 09.
|
IV. 16.
|
IV. 23.
|
IV. 30. – Pihenőnap
|
V. 7. 15. Kereskedelmi ügylet fogalma, kereskedelmi ügyletek csoportosítása. Szerződéskötés sajátosságai a gazdasági életben, versenyeztetés, általános szerződési feltételek, elektronikus szerződéskötés. Fogyasztó fogalma, védelme a Ptk.-ban.
|
V. 14. 16. Fizetési módok |
3. Félévközi számonkérés módja vagy aláírás feltétele vagy a félév elfogadásának feltételei
Az aláírás megszerzésének feltétele az előadásokon való jelenlét, melyet az előadók minden alkalommal ellenőriznek. Amennyiben a hallgató kettőnél többször nem volt jelen az előadásokon, akkor az aláírás pótlására, a teljes félévi tananyagból (előadás-anyagból) a szorgalmi időszak utolsó hetében, az utolsó előadáson írásban van lehetőség. Sikertelen (60%-ot el nem érő) vagy elmulasztott pótlás az aláírás megtagadását vonja maga után. További pótlásra Tanszéki hatáskörben, legfeljebb a vizsgaidőszak első három hetének utolsó napjáig van lehetőség.
SZMSZ III. 50.§ (8) bek.: „A szorgalmi időszak végét követően az aláírások és a gyakorlati jegyek pótlására legfeljebb a vizsgaidőszak 2. hetének utolsó napjáig (a vizsgaidőszakban összesen 10 munkanapon) van lehetőség, beleértve a dékáni méltányosság esetét is. A tantárgyfelelősök/oktatók kötelesek minden hétre legalább egy lehetőséget biztosítani a pótlásra. A vizsgaidőszakban ugyanazon tantárgyból legfeljebb három alkalommal lehet aláírást, gyakorlati jegyet pótolni, első alkalommal kérelem és mulasztási díj befizetése nélkül, a második alkalommal dékáni méltányossági engedély birtokában a 124. § (1) bekezdésében rögzített díj fizetését követően. A harmadik pótlási alkalomra kivételesen indokolt esetben rektori méltányossági engedély birtokában van lehetőség az engedélyben rögzített időpontig, a 124. § (1) bekezdésében rögzített díjak megfizetése után.”
4. Vizsgakövetelmények leírása vagy Vizsgára bocsátás feltételei vagy Számonkérés követelményei
A vizsga írásban történik, 50 perc alatt teljesítendő teszt formájában. Elfogadási határ az elérhető pont 60 %-ának a megszerzése. A minősítés ötfokozatú érdemjeggyel történik. A vizsgákra a jelentkezés egyénileg történik a Neptun Rendszerben a Tanulmányi és vizsgaszabályzat rendelkezései szerint. A hallgató csak a tanszék által megjelölt vizsganapok közül választhat. A vizsgára bejelentkezni a Tanulmányi Bizottság által megjelölt naptól - melyet a tanszék kiír a hirdetőtáblára – a Neptun Rendszerben lehet, az időpontokat a tanszéki hirdetőtáblára kifüggesztjük. A vizsgák anyaga a kötelező irodalom és az előadáson elhangzott hatályos joganyag.
5. Kötelező tananyag
6. Ajánlott irodalom
1. Barta Judit-Fazakas Zoltán-Harsányi Göngyi-Miskolci Bodnár Péter-Szuchy Róbert-Ujváriné Antal Edit: Kereskedelmi Szerződések alapvető szabályai Patrocínium Kiadó, Budapest, 2015.
2. Sárközy Tamás: Szervezetek statusjoga az új Ptk-ban. HVG-ORAC Kiadó, Budapest, 2013.
Egyéb tudnivalók:
Az oktatók a tanszéki szobák ajtaján feltüntetett időpontokban az órarendi foglalkozásokon túlmenően konzultációra a hallgatók rendelkezésére állnak.
Miskolc, 2018. január 31.
Dr. Barta Judit
intézeti tanszékvezető egyetemi docens