Követelmények és tantárgyi program
Jogalkotástan 1. c. tantárgyból
Közigazgatási mesterszakos levelező tagozatos hallgatók számára
Tantárgykód: AJALK511ML1
2013/2014. tanév 1. félév
Számonkérés típusa: kollokvium
A hozzárendelt kreditpontok száma: 2
A tárgy jegyzője: Dr. Bragyova András egyetemi tanár
Előtanulmányi kötelezettség: -
1. Az oktatás célja:
A Jogalkotástan (két féléves tárgyként) elmélyíti a jogszabályok megértését, értelmezését, továbbá felkészíti a hallgatókat arra, hogy képesek legyenek jogszabálytervezeteket készíteni, illetőleg azokat érdemben véleményezni. Jogalkotási és jogalkalmazási ismeretekre a közigazgatás szinte valamennyi szakterületén szükség van. A tantárgy első féléve a jogalkotás elméleti kérdéseit mutatja be. Ennek keretében bemutatásra kerül a kodifikáció fogalma és tudományos megalapozottsága, a jogforrási rendszer elvei és az egyes jogforrások sajátosságai. Ismertetésre kerül a jogalkotói hatáskör fogalma és a jogalkotásra feljogosított szervek köre.
2. Felmentési kérelmek elbírálása:
Jogalkotástan 1. tárgyból csak az a levelező tagozatos hallgató kaphat felmentést, aki korábban karunkon teljesítette a tantárgyi követelményeket. Aki más felsőoktatási intézményben tanult, akkor kaphat felmentést, ha a tanmenet legalább 75 % egyezést mutat a jelen félév tanmenetével. Ehhez kérelmet kell benyújtani, amelyhez csatolni kell az index másolatát, illetve egyéb szükséges dokumentumokat (pl. tanmenet).
3. Az index aláírása:
Az index aláírására leghamarabb az utolsó előadás napján kerül sor.
4. Vizsga:
A vizsga szóban történik a Tanszék által meghatározott vizsganapokon. Akinek nincs meg az aláírása, nem vizsgázhat.
5. Tankönyv:
Drinóczi Tímea – Petrétei József: Jogalkotástan, Dialog Campus Kiadó, 2004.
6. Adminisztratív ügyek intézése az A/6 211-es szobában történik.
Előadások
Első előadás (Bragyova András)
IX. 14. szombat 8.30-11.50. A/1. 308.tt.
Jogalkotás-tudomány – Jogalkotástan. A jogalkotást meghatározó tényezők. Normatan. A jogi norma fogalma, fajai. A jogi norma szerkezete. A jogi norma és a jogszabály kapcsolata.
Második előadás (Pap Gábor)
X.12. szombat 8.30-11.50. A/1.307. tt.
A belső jogalkotási eljárás fogalma. A belső jogalkotási eljárás fázisai. A jogszabály céljainak meghatározása. A lehetőségek elemzése a cél elérése érdekében. Az alternatív lehetőségek elemzése és értékelése. A döntés. Az eredmény ellenőrzése.
Harmadik előadás (Panyi Béla)
X. 25. péntek 14.20-17.30. A/1.307. tt.
A jogalkotásra feljogosított szervek és a jogalkotási hatáskör. A jogszabályok: a törvény és a rendeletek. A közjogi szervezetszabályozó eszközök. A jogszabályi hierarchia. A jogszabályok érvényessége és hatálya.
Miskolc, 2013. szeptember
Alkotmányjogi Tanszék