-
Záróvizsga tételsor
2018.
polgári jog-kereskedelmi jog
1/A A polgári jog tárgyköre, rendszere. A magyar polgári jog alapvető elvei. A jogi tények mibenléte és csoportjai. Emberi magatartások. A jognyilatkozatok fogalma és csoportjai. A közhatalmi aktusok, mint jogi tények. Emberi és társadalmi körülmények. Az idő múlása.
2/A A polgári jogviszony alanyai. Az ember jogképessége. Szerzőképesség, vétőképesség. Cselekvőképesség, a kiskorúság miatti korlátozott cselekvőképesség és cselekvőképtelenség. A nagykorú cselekvőképességének korlátozása. A gondnokság alá helyezésre vonatkozó lényeges rendelkezések. A cselekvőképességet nem érintő támogatott döntéshozatal. Előzetes jognyilatkozat.
3/A A jogi személy mibenléte. A jogi személyiség jellemző ismérvei. A jogi személyek létrejöttének, megszűnésének és képviseletének közös szabályai.
4/A Az egyesület, az alapítvány jogi személyiségének sajátosságai.
5/A A személyiség polgári jogi védelme. Általános és nevesített személyiségi jogok. Az élet, a testi épség és egészség védelme, személyes szabadság, a magánélet, a magánlakás megsértése, személy hátrányos megkülönböztetése.
6/A A becsület és a jóhírnév megsértése, sajtójog, a magántitokhoz és a személyes adatok védelméhez való jog, névviseléshez való jog és a képmás és a hangfelvételhez való jog. A személyiségi jogok megsértésének szankciói. A sérelemdíj.
7/A A szellemi alkotásokról általában (az alkotó személy jogvédelme). A szerzői jog alanya, tárgya, tartalma. A szerzői jog korlátai, a szomszédos jogok védelme és a közös jogkezelés. Szerzői jogbitorlás.
8/A Az iparjogvédelem legfontosabb területei: szabadalmi jog, használati mintaoltalom, formatervezési minta oltalma, védjegyjog.
9/A A dologi jog helye a jogrendszerben. A dologi jog fogalma és felosztása, alapelvei. Birtokjogviszony, birtokátruházás és birtokvédelem. Birtoklás jogalap nélkül.
10/A A dologkapcsolatok. A föld és az épület jogi helyzete (főszabály, kivétel, feltételei). A földhasználati jog. A tulajdonjog magánjogi korlátai. Az elidegenítési és terhelési tilalom. A szomszédjog általános és különös szabályai. Túlépítés. A tulajdonjog és egyéb dologi jogok védelmi eszközei.
11/A A tulajdonjog megszerzése, egyes szerzésmódok. Az ingatlan-nyilvántartás.
12/A A közös tulajdon. A tulajdonközösség megszüntetése. Társasháztulajdon. Speciális közös tulajdonok. A tulajdonjog megszűnése.
13/A A korlátolt dologi jogok. Szolgalmak (haszonélvezet, használati jog), földhasználati jogok, vezetékjog, telki szolgalom.
14/A A zálogjog alapvető szabályai. A zálogjog létrejötte (zálogszerződés, a zálogjog megalapítása). A zálogtárgyak köre. Kielégítés a zálogtárgyból.
15/A Az öröklés mint jogutódlás. Az öröklés formái. Kiesés az öröklésből. A törvényes öröklés szabályai. A házastárs öröklési jogi helyzete. Az ági öröklés.
16/A A végintézkedések általános szabályai. Helyettes öröklés és növedékjog. A végrendelet érvénytelensége és hatálytalansága.
17/A A kötelesrész. Megfosztás a kötelesrésztől: a kitagadás.
18/A Az öröklési szerződés. Tartási és életjáradéki szerződés.
19/A A hagyaték megnyílta, az örökösök jogállása. Felelősség az örökhagyó tartozásaiért. A hagyatéki eljárás alapvető kérdései. A hagyatékátadás teljes és ideiglenes hatállyal.
20/A A kötelem. A jognyilatkozatok. A képviselet szabályai. Egyes kötelem-keletkeztető jogi tények.
21/A Az elévülés. Tartozáselismerés. Egyezség. Többalanyúság. A kötelem teljesítése.
22/A A pénztartozás teljesítése. Beszámítás. A teljesítés sajátos esetei. Bírósági és közjegyzői letét. Harmadik személy részéről történő teljesítés
23/A A szerződés. A szerződési jog alapelvei. A szerződés megkötése és értelmezése. Szerződéskötési kötelezettség. Szerződéskötés a gazdasági életben, elektronikus úton történő szerződéskötés, ÁSZF-fel történő szerződéskötés, versenyeztetés a Ptk. és más jogszabályok alapján.
24/A Az érvénytelenség. Semmisség és megtámadhatóság. Az érvénytelenségi okok. Az érvénytelenség jogkövetkezményei. A szerződés hatálya. Hatálytalanság.
25/A Bírósági eljárásban nem érvényesíthető követelés. A szerződés teljesítése. Általános rendelkezések. A teljesítés különös esetei.
26/A A szerződésszegés közös szabályai. Késedelem. Előzetes szerződésszegés, közbenső szerződésszegés, részleges szerződésszegés. Kontraktuális kárfelelősség.
27/A Hibás teljesítés. Kellékszavatosság. Jogszavatosság. A szerződésszegés egyéb esetei: A teljesítés lehetetlenné válása. A teljesítés megtagadása. Jognyilatkozat tételének elmulasztása.
28/A A szerződés megerősítése és módosítása. A szerződés megszüntetése.
29/A Engedményezés, jogátruházás, tartozásátvállalás és szerződésátruházás.
30/A Kontraktuális és deliktuális felelősség. A kártérítési felelősség általános szabálya és közös szabályai. A kár megtérítésére vonatkozó szabályok.
31/A Felelősség fokozott veszéllyel járó tevékenységért. Felelősség az épületkárokért. Felelősség az állatok károkozásáért. Kártalanítás jogszerű károkozásért.
32/A Felelősség más személy által okozott kárért. Felelősség vétőképtelen személy károkozásáért. Felelősség közhatalom gyakorlásával okozott kárért.
1/B A családjog alapelvei. A házasságkötés. A házasság érvénytelensége. A házasság megszűnése. A házastársi tartás. A házastársi vagyonközösség. A különvagyon.
2/B. A házastársi vagyonközösséghez tartozó vagyontárgyak használata és kezelése. Rendelkezés a közös vagyonnal. A rendelkezési jog gyakorlásából eredő felelősség. A vagyonközösség megszűnése és megszüntetése. A házastársi közös vagyon megosztása.
3/B. A házassági vagyonjogi szerződés. Vagyonjogi rendszerek. A házastársi közös lakásra (használat, rendelkezés stb.) vonatkozó rendelkezések. Az élettársi kapcsolat, az élettársi vagyonközösség. Az élettársi kapcsolat családjogi hatásai.
4/B. Az apai jogállást keletkeztető tényállás. Az apaság vélelmének megtámadása. Az anyai jogállás. Az örökbefogadás feltételei, az örökbefogadhatónak nyilvánítás. Az örökbefogadás létrejötte, utánkövetése. Az örökbefogadás joghatásai, hatálytalanná válása és felbontása.
5/B. A szülői felügyelet általános szabályai. A szülői felügyelet jog gyakorlása. A gyermek elhelyezése. A gyermekétől különélő szülő jogai és kötelességei. A kapcsolattartás joga. A szülői felügyeleti jog szünetelése, megszűnése és megszüntetése. A mediáció szerepe.
6/B A rokontartás általános szabályai. A tartás mértéke és módja, a tartásdíj meghatározása. A tartási kötelezettség megszűntetése és megszűnése. A kiskorú gyermek tartása. A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása.
7/B. Tulajdonátruházó szerződések. Az adásvételi szerződés általános szabályai. Az adásvétel különös nemei. Az adásvételi szerződés altípusai. A csereszerződés. Az ajándékozási szerződés.
8/B. A vállalkozási szerződés általános szabályai A tervezési szerződés. A kivitelezési szerződés.
9/B. Megbízási típusú szerződések: a megbízási szerződés, a bizományi szerződés, szállítmányozási szerződés.
10/B Közvetítői szerződés általános szabályai, tartós közvetítői szerződés Ptk. és a 65/2014. (III. 13.) Korm. rendelet a tartós közvetítői szerződés alapján a közvetítőt megillető jutalékról.
11/B Használati szerződések: bérleti szerződés, haszonbérleti szerződés, haszonkölcsön szerződés.
12/B. Helyiségbérlet Ptk. és a 1993. évi LXXVIII. törvény a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról vonatkozó rendelkezései. Jogbérleti szerződés.
13/B Lízingügylet, pénzügyi lízing, faktoring
14/B. A biztosítási szerződés általános szabályai, felek jogai, kötelezettségei. Összegbiztosítás.
15/B Kárbiztosítás, Felelősségbiztosítási szerződés. 2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról lényegi szabályai
16/B. Hitelszerződés. Kölcsönszerződés, fizetési módok, bankkártya szerződés. A fizetési számlaszerződés, fizetési megbízási szerződés. Betétszerződés, takarékbetétszerződés.
17/B. Letéti szerződések: letéti szerződés általános szabályai, gyűjtő és rendhagyó letéti szerződés, szállodai letéti szerződés. Közraktári szerződés - Közraktári jegy
18/B. A kezességi szerződés.
19/B. Egyéb kötelem-keletkeztető tényállások (jogalap nélküli gazdagodás, utaló magatartás, megbízás nélküli ügyvitel, díjkitűzés, kötelezettségvállalás közérdekű célra).
20/B. Az értékpapír fogalma, ismérvei, osztályozása. Kötvény, jelzáloglevél, csekk, letéti jegy, kincstárjegy.
21/B. Részvény, részvényutalvány, ideiglenes részvény.
22/B. A váltó. A váltó érvényesítése, váltóbeszedés, váltóperek.
23/B. Gazdasági társaságok közös szabályai. A gazdasági társaságokra vonatkozó szabályozás jellege. A gazdasági társaság alapítása. Cégnév, székhely, telephely, fióktelephely, tevékenységi kör meghatározása, központi ügyintézés helye.
24/B. Ügyvezetés. A jogi személy képviselete. Cégjegyzés joga. Vezető tisztségviselők felelőssége: társasággal szemben, hitelezőkkel szemben.
25/B. A legfőbb szerv.
26/B. Felügyelőbizottság. Munkavállalói részvétel a felügyelőbizottságban. Állandó könyvvizsgáló.
27/B. Kkt., Bt.
28/B. A korlátolt felelősségű társaság fogalma, alapításának szabályai. Az üzletrészre vonatkozó szabályok (átruházás, öröklés/jogutódlás, felosztás, bevonás, saját üzletrész). A tag jogai, kötelezettségei. A Kft. szervezete.
29/B. Részvénytársaság általános rendelkezések. Részvénykönyv. Részvénytársaság alapítása. A részvényes jogi helyzete. Rt. szervezete.
30/B. Gazdasági társaság átalakulásának általános szabályai, gazdasági társaság jogutód nélküli megszűnése. Tagok helytállása a jogutód nélküli megszűnés esetén. Tagi felelősségátvitel.
31/B. Végelszámolás, végelszámoló jogállása, hitelezők helyzete. Kényszertörlés jogintézménye.
32/B. Csődeljárás. Hitelezők helyzete a csődeljárásban. A csődegyezség jogi természete.
33/B. Felszámolási eljárás. (fogalom, alanyok, eljárás megindítása, adós fizetésképtelensége, hitelezők helyzete) Érvénytelenség a felszámolási eljárásban. A felszámoló jogállása.