KÖVETELMÉNYEK ÉS TANTÁRGYI PROGRAM
A keresztény római császárok egyházpolitikája c. tantárgyból
tárgykód: AJROMALT4L4
Jogász szak levelező tagozat
2017/18. tanév 2. félév
Tárgyfelelős: Dr. Sáry Pál egyetemi docens
Tárgyfelelős intézet/tanszék: Jogtörténeti és Jogelméleti Intézet / Római Jogi Tanszék
Tantárgy oktatója: Dr. Sáry Pál egyetemi docens
Előtanulmányi kötelezettség: -
Egyidejű felvétel: -
Óraszám/félév: 2
Számonkérés módja: beszámoló
Kreditpont: 2
1. A tantárgy feladata és célja
Megismertetni a hallgatókkal a keresztény római császárok vallás- és egyházpolitikai céljait, ilyen irányú rendelkezéseit, az állam és az egyház viszonyának későcsászárkori változásait.
2. A tantárgy tematikus leírása
1. A pogányság felszámolása. 2. A keresztény szellemiség és értékrend megszilárdítása. 3. A keresztény vallás védelme. 4. Az aposztázia szankcionálása. 5. A katolikus hit államvallássá nyilvánítása. 6. Az állam fellépése az eretnekekkel szemben. 7. Az egyház mentesítése a közterhek alól. 8. A kegyes célú végrendelkezés szabályai. 9. A püspökök hatósági jogköre. 10. Az egyház perjogi kiváltságai. 11. Az egyházi menedékjog szabályai. 12. A templomban való rabszolga-felszabadítás szabályai. 13. A zsidó vallás védelme, a zsidó vallási vezetők kiváltságai. 14. A zsidó bíróságok hatásköre. 15. A zsidók jogainak korlátozása
3. Aláírás feltétele
Az aláírás megszerzésének feltétele – a tárgy felvételén túl – az írásbeli beszámoló megírása (annak eredményétől függetlenül).
4. Számonkérés módja
A tanrendi órán (II. 17.) egy összefoglaló jellegű előadásra kerül sor. A szorgalmi időszak végén és a vizsgaidőszakban több időpontot kapnak a hallgatók a beszámoló megírására.
A megfelelt minősítés megszerzésének feltétele az írásbeli beszámolón elért 50 % feletti eredmény. A kiválóan megfelelt minősítés feltétele az írásbeli beszámolón elért 70 % feletti eredmény.
A beszámoló alkalmával az oktató által kijelölt 2 esszé jellegű kérdésre kell választ adni az alábbi 10 kérdés közül (egy kérdésről kb. egy fél oldalt kell írni, pontos adatokat, neveket, évszámokat nem kell megtanulni):
E kérdések tartalmilag Sáry Pál: Pogány birodalomból keresztény birodalom (Szent István Társulat, Budapest, 2009) című könyvének fejezeteihez igazodnak.
5. Kötelező tananyag
Sáry Pál: Pogány birodalomból keresztény birodalom. A Római Birodalom kereszténnyé válása a Codex Theodosianus tükrében. Budapest, 2009
Sáry Pál: Nagy Theodosius császár Cunctos populos kezdetű rendeletének elemzése. Publicationes Universitatis Miskolcinensis. Sectio Juridica et Politica 30 (2012), 147–160.
Sáry Pál: Iustinianus császár egyházpolitikája. Budapest, 2012
Lucio De Giovanni: Il libro XVI del Codice Teodosiano. Alle origini della codificazione in tema di rapporti chiesa-stato. Napoli, 1985.
6. Ajánlott irodalom
Sáry Pál: Nagy Leo császár egyházpolitikai rendelkezései. Publicationes Universitatis Miskolcinensis. Sectio Juridica et Politica 28 (2010), 85–102.
Sáry Pál: Iustinianus egységtörekvései egyházügyi téren. Iustum Aequum Salutare 2010/4, 203–214.
Alföldi András: Keresztény császárok, pogány Róma. Máriabesnyő–Gödöllő, 2005
Jean Gaudemet: L’Église dans l’empire romain (IVe-Ve siècles). Paris, 1958.
7. Hallgatói ügyintézés:
Hodosi Gabriella előadó (A/6. épület, 220.), tel: 46/565-186,
e-mail: joghodos@uni-miskolc.hu
Miskolc, 2018. január 30.
Római Jogi Tanszék