KÖVETELMÉNYEK ÉS TANTÁRGYI PROGRAM
a Közigazgatási ügyvitel 1. című tárgyból
Tárgykód: AJKOI714JAL3
Jogi asszisztens képzés levelező tagozat
2013/2014. tanév 1. félév
1. Az oktatás célja
A tantárgy oktatásának célja, hogy a megszerzett, alapvetően elméleti ismeretekre alapozva, a hallgatók továbbfejlesszék a jogalkalmazási készségüket. Az oktatás során hangsúlyt fektetünk a hallgatók iratszerkesztő, jogesetmegoldó képességének elmélyítésére is.
2. Előtanulmányi kötelezettség: ---
3. A gyakorlat elfogadásának feltételei, a gyakorlati foglalkozások követelményei és értékelése:
A tárgyat felvenni a Neptun-rendszerben történő regisztrációval, továbbá a leckekönyvbe történő bejegyzéssel kell. Az aláírás feltétele, hogy a hallgató a foglalkozásokon részt vegyen. Az utolsó foglalkozáson feladatlap megírására kerül sor, amelynek értékelése 0 – 100 pontig történik. A megszerzett pontok összege az alábbi érdemjegyeknek fog megfelelni:
Elégtelen: 0 – 50 pontig
Elégséges: 51 – 64 pontig
Közepes: 65 – 77 pontig
Jó: 78 – 90 pontig
Jeles: 91 – 100 pontig
4. A tananyag:
Az előadásokon elhangzottak.
5. Tárgyfelelős:
Dr. Szabó Annamária Eszter egyetemi adjunktus
6. A tananyag témakörei:
Az előadásokon a közigazgatási szervek gyakorlati működésével kapcsolatos jogintézményeket és cselekvések kerülnek bemutatásra. Ennek során kiemelt figyelmet kell fordítani az alábbiakra:
1. Iratszerkesztés
1.1. Az önkormányzatok alapvető dokumentumainak szerkesztésére (rendelet, megállapodás, SZMSZ, ügyrend, munkaköri leírás, előterjesztés, képviselőtestület. és bizottság határozata, kinevezés, minősítés)
1.2. A közigazgatási hatósági eljárás iratainak szerkesztése (beadvány, értesítés eljárás megindításáról, jegyzőkönyv, határozat, végzés, fellebbezés, ügyészi óvás, hatósági bizonyítvány, keresetlevél, ítélet stb.)
1.3. A kormányhivatal működésével kapcsolatos dokumentumok (SZMSZ, ügyrend, határozat, végzés, az önkormányzatok tevékenységével kapcsolatos határozat, az önkormányzatok tevékenysége feletti felügyelet módszerei, eszközei)
1.4. A központi közigazgatási szervek működésével kapcsolatos feladatok (a Kormány ülésének megszervezése, előterjesztés, stb., miniszteri rendelet megalkotása, egy minisztérium, egy kormányhivatal és egy központi hivatal SZMSZ-ének megalkotása)
Miskolc, 2013. szeptember
Közigazgatási Jogi Tanszék