KÖVETELMÉNYEK ÉS TANTÁRGYI PROGRAM
a Polgári jog I. c. tantárgyból
tárgykód: AJPJT279D3
Jogász osztatlan szak diplomás levelező tagozat
2017/2018. tanév 1. félév
Tárgyfelelős: Dr. Barzó Tímea egyetemi docens
Tárgyfelelős intézet/tanszék: CTI/ Polgári Jogi Tanszék
Tantárgy oktatója: Dr. Barzó Tímea egyetemi docens
Előtanulmányi kötelezettség: AJROM273D2 ai, AJROM277D2 ai
Egyidejű felvétel: -
Óraszám/hét vagy Óraszám/félév: 16/ félév
Számonkérés módja: kollokvium
Kreditpont: 5
1. A tantárgy feladata és célja
A polgári jog a civilisztikai tudományterület alapozó tantárgya. A polgári jogi oktatás célja a klasszikus magánjogi ismeretek átadása. A képzés egyaránt hangsúlyt fektet az elméleti alapozásra, valamint a bírói gyakorlatot is felölelő tételes joganyag elsajátítására. A polgári jog négy féléven keresztül kerül oktatásra, az egyes félévek tananyaga egymásra épül.
Az első szemeszterben a hallgatók megismerkednek a polgári jogi dogmatika alapjaival az általános tanok keretében, továbbá e félév feladatát képezi a személyek joga, benne a jogképesség, a cselekvőképesség, a jogi személyek és a személyiségvédelem tárgyrészek, valamint a szerzői jogot és az iparjogvédelem joganyagát átfogó szellemi alkotások témakör feldolgozása
A Polgári jog I. tantárgy oktatása a jogászképzés 3. félévében, 16 óra / félév formájában történik, a számonkérés formája kollokvium, a sikeres vizsga 5 kreditpontot eredményez.
2. A tantárgy tematikus leírása
ÁLTALÁNOS RÉSZ:
2017. IX. 22. (péntek) 14.10-17.30-ig – XIX. ea. – Dr. Barzó Tímea
- A polgári jog tárgyköre, rendszere. A magyar polgári jog alapvető elvei.
- A polgári jog forrásai. A polgári jogi norma szerkezete és fajtái. A polgári jogszabályok érvénye, hatálya és alkalmazása.
- A polgári jogviszony szerkezete és elemei. Az abszolút és relatív szerkezetű jogviszonyok. A jogviszony alanya, tárgya, tartalma (alanyi jog, igény, hatalmasság stb.).
- A jogi tények mibenléte és csoportjai. Emberi magatartások, az utaló magatartás. A jogügyletek fogalma és csoportjai. A közhatalmi aktusok, mint jogi tények.
- Emberi és társadalmi körülmények. Az idő múlása, az elévülés fogalma és természete.
2017. X. 6. (péntek) 14.10-17.30-ig – XIX. ea. – Dr. Barzó Tímea
SZEMÉLYEK JOGA:
- A személyi jog alapfogalmai (jogképesség, cselekvőképesség, szerző- és vétőképesség, belátási képesség, személy, személyiség, jogi személy). Az ember jogképessége. Holtnak nyilvánítás, a halál tényének megállapítása.
- A korlátozottan cselekvőképes, illetve cselekvőképtelen személyek köre és ügyletkötői képességük. A gondnokság alá helyezésre vonatkozó fontosabb rendelkezések (zárlat, ideiglenes gondnokrendelés). A gondnokrendelés.
- Támogatott döntéshozatal, a támogatóra vonatkozó alapvető rendelkezések. Előzetes jognyilatkozat tétele, a jognyilatkozat hatályossá nyilvánítása. A nyilvántartásba vétel.
2017. X. 20. (14.10-17.30-ig – XVIII. ea. – Dr. Barzó Tímea
- A személyiségvédelem közös szabályai, az általános személyiségi jog megjelenése. Jogellenességet kizáró okok a személyiségvédelemben. Közéleti szereplők sajátos megítélése.
- Az élet, testi épség, egészség védelme. A személyes szabadság, a magánélet, a magánlakás sérthetetlensége. A jóhírnév, becsület védelme, hátrányos megkülönböztetés tilalma. Képmáshoz és hangfelvételhez való jog. A személyes adatok védelme (adatvédelem alapelvei, érintettek jogai stb.). A kegyeleti jogok. PTK-ban nevesített titokfajták (levéltitok, üzleti titok, hivatásbeli titok)
- A személyhez fűződő jogok védelmének objektív és szubjektív eszközei. A sérelemdíj. A sajtóhelyreigazítás. A személyhez fűződő jogok érvényesítése.
2017. X. 27. (péntek) 14.10-17.30-ig – XXXII. ea.– Dr. Barzó Tímea
- A jogi személy fogalma, fajtái. A jogi személy létesítésének szabályai. A jogi személy képviselete. A jogi személyek törvényességi felügyelete. A jogi személyek megszűnése.
- Az állam jogalanyisága.
- Az egyesület fogalma, létrejötte, szervezete, működése és megszűnése. A köztestületek. A politikai pártok és az egyházak.
- Az alapítvány fogalma, létrehozása, szervezete, működése és megszűnése.
SZELLEMI ALKOTÁSOK JOGA:
- A szerzői alkotás kritériumai. A szerző személyhez fűződő és vagyoni jogai. A szerzői jog korlátai. Szerzői alkotás és munkaviszony. A szomszédos jogok védelme.
- A szabadalmazható találmány kritériumai. Kizárás az oltalomból. A szabadalmi oltalom korlátai. A szabadalmi jogviszony tartalma. A szabadalmi oltalom keletkezése és megszűnése. Találmány- és szabadalombitorlás.
- A használati mintaoltalom. A know-how jogi védelme. A formatervezési minta oltalma.
- Védjegyként oltalmazható jelzések és kizáró okok. A védjegyoltalom keletkezése és megszűnése. A védjegyoltalmi jogviszony. A védjegybitorlás. A földrajzi árujelzők oltalma.
3. Félévközi számonkérés módja vagy aláírás feltétele vagy a félév elfogadásának feltételei
Az előadásokon a részvétel a tananyag maradéktalan elsajátítása érdekében kötelező. Az aláírás megszerzésének feltétele az előadásokon való jelenlét, melyet a tanszék rendszeresen ellenőriz. Amennyiben legalább 2 alkalommal nem volt jelen az előadásokon, akkor az aláírás pótlására a teljes félévi tananyagból a szorgalmi időszak utolsó hetében beszámoló útján van lehetőség. Sikertelen (60%-ot el nem érő) vagy elmulasztott beszámoló az aláírás megtagadását vonja maga után.
Az esetleges beszámoló eredménye a NEPTUN rendszerben tekinthető meg.
Az egyéni tanulmányi rendben tanuló hallgatók a tanszékvezetővel előzetesen (!) egyeztetik tanulmányi rendjüket és abban a polgári jog elsajátítására megfelelő képzési megoldást (konzultáció legalább havonta, stb.) vállalnak.
SZMSZ III. 50.§ (8) bek.: „A szorgalmi időszak végét követően az aláírások és a gyakorlati jegyek pótlására legfeljebb a vizsgaidőszak 2. hetének utolsó napjáig (a vizsgaidőszakban összesen 10 munkanapon) van lehetőség, beleértve a dékáni méltányosság esetét is. A tantárgyfelelősök/oktatók kötelesek minden hétre legalább egy lehetőséget biztosítani a pótlásra. A vizsgaidőszakban ugyanazon tantárgyból legfeljebb három alkalommal lehet aláírást, gyakorlati jegyet pótolni, első alkalommal kérelem és mulasztási díj befizetése nélkül, a második alkalommal dékáni méltányossági engedély birtokában a 124. § (1) bekezdésében rögzített díj fizetését követően. A harmadik pótlási alkalomra kivételesen indokolt esetben rektori méltányossági engedély birtokában van lehetőség az engedélyben rögzített időpontig, a 124. § (1) bekezdésében rögzített díjak megfizetése után.”
4. Vizsgakövetelmények leírása vagy vizsgára bocsátás feltételei vagy számonkérés követelményei
A megjelölt jegyzetek anyaga, az előadások során feldolgozott tananyag, a Ptk. és a megjelölt egyéb hatályos jogszabályok.
A tantárgy számonkérésének módja: szóbeli vizsga. A vizsgáztatást a tanszék oktatói végzik. A hallgatók két tételt húznak. A vizsgáztatás a tételeken kívüli anyagra is kiterjed.
A félévi vizsganapok a tanszéki hirdetőtáblán és a Neptun rendszerben időben megtalálhatóak lesznek. A vizsgára bejelentkezés a Tanulmányi Bizottság által meghatározott időponttól a Neptun rendszerben lehetséges a tanulmányi vizsgaszabályzat rendelkezései szerint.
A vizsgatételeket és az alapkérdéseket a tanszéki honlapon keresztül a hallgatók rendelkezésére bocsátjuk.
A vizsgára a hallgatóknak a vizsga napján legkésőbb 10 óráig a vizsgáztatónál be kell jelentkezni.
5. Kötelező tananyag
6. Ajánlott irodalom
|
|
Egyéb tudnivalók:
Az oktatók a tanszéki szobák ajtaján feltüntetett időpontokban az órarendi foglalkozásokon túlmenően konzultációra a hallgatók rendelkezésére állnak.
Miskolc, 2017. augusztus 28.
Polgári Jogi Tanszék Dr. Barzó Tímea
intézeti tszv. egyetemi docens
A tematika letölthető innen.