KÖVETELMÉNYEK ÉS TANTÁRGYI PROGRAM
a Választójog a gyakorlatban című szabadon választható tárgyhoz
nappali tagozatos igazgatásszervező szakos hallgatók számára
Tárgykód: AJALKSV01ISZN
2012/2013. tanév 2. félév
1. Az oktatás célja
A tantárgy oktatásának célja megismertetni a hallgatókat a közhatalom gyakorlásának különböző formáival, különös tekintettel a választójog elméleti és gyakorlati kérdéseire. A stúdium nagy súlyt helyez az Európai Parlament tagjai-, az országgyűlési képviselők-, valamint a helyi önkormányzati képviselők választási szabályainak, illetve azok érvényesülésének bemutatására.
2. Előtanulmányi kötelezettség
Nincs.
3. A félév elfogadásának feltételei
A tárgyat felvenni a Neptun-rendszerben történő regisztrációval kell. A hallgatók a tananyagból beadandó dolgozatot készítenek, amelynek értékelése 3 fokozattal történik (nem felelt meg, megfelelt, kiválóan megfelelt).
4. Kötelező tananyag
- ALKOTMÁNYTAN I. (Szerk: Kukorelli István, Osiris Kiadó, 2007.)
= Alapfogalmak, alkotmányos intézmények;
= 6. Fejezet: Népszavazás és népi kezdeményezés (175-197. oldal)
= 7. Fejezet: Dezső Márta, A választási rendszer (203-236. oldal)
- A konzultáción elhangzottak
5. Ajánlott jogszabályok és irodalom
6. A tananyag témakörei és tematikája
1. hét
A közhatalom gyakorlásának alapformái: a közvetlen demokrácia és a képviseleti demokrácia. A közvetlen demokrácia fogalma és modern kori története.
2. hét
Az országos népszavazás és népi kezdeményezés története hazánkban. E jogintézmények hatályos hazai szabályozásának bemutatása, valamint az eddigi „sikeres” népi kezdeményezések (14. eset), és az országos népszavazások áttekintése.
3. hét
A helyi népszavazás és népi kezdeményezés hazai hatályos szabályozása. A közvetlen demokrácia jogintézményeit érintő fontosabb AB döntések.
4. hét
A képviseleti demokrácia. A választójog fogalma, a választási alapelvek és a választási részvétel.
„Miért kell részt vennünk a választásokon? Kötelezettség vagy kiváltság”
5. hét
A választójog, mint alanyi joghoz vezető út nemzetközi történetének fejlődése. A választási rendszer fogalma, fejlődése és típusai.
6. hét
A magyar választási rendszer története és hatályos jogi szabályozása (Magyarország Alaptörvénye, törvények és AB határozatok).
7. hét
Az aktív és a passzív választójog mibenléte. Szavazói korhatár - nemzetközi kitekintés. Kötelező szavazás – nemzetközi kitekintés. Magyarországon bevezethető lenne-e a kötelező szavazás?
8. hét
Az országgyűlési képviselők választásának szabályozása. „Az országgyűlési képviselőségig vezető út: hogyan lesz valakiből országgyűlési képviselő?
9. hét
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról. A megyei közgyűlés elnökének választása. Személyes tapasztalatok.
10. hét
Az Európai Parlament tagjai választásának szabályozása. A nemzetiségi önkormányzati választás rendszere.
11. hét
Az új választási eljárásról szóló törvény-tervezet fontosabb változtatásai a hatályos szabályozáshoz képest, és a változások hatásai. I.
12. hét
Az új választási eljárásról szóló törvény-tervezet fontosabb változtatásai a hatályos szabályozáshoz képest, és a változások hatásai. II.
13. hét
A fakultáció anyagához tartozó érdekes jogesetek ismertetése, a hallgatókkal történő közös gondolkodás. Felkészülés az írásbeli beszámoló megírására.
14. hét
A dolgozatok eredményeinek ismertetése és a tapasztalatok átbeszélése.
8. Tárgyfelelős:
Dr. Mengyi Roland, B.A.Z. Megyei Közgyűlés Elnöke
Miskolc, 2013. január
Alkotmány Jogi Tanszék