1. A verseny célja
A 2016-ban immár tizenegyedik alkalommal megrendezésre kerülő Miskolci EU Vándorkupa európai uniós jogi perbeszédverseny célja, hogy – a magyar jogászképzésben hiánypótló szereppel – uniós jogi tárgyú megmérettetési lehetőséget kínáljon valamennyi graduális és posztgarduális képzésben résztvevő, állam- és jogtudományi tanulmányokat folytató hallgató, valamint fiatal gyakorló jogász számára, és a szituációs szerepjáték révén betekintést nyújtson az uniós jog gyakorlati alkalmazásának világába.
A verseny továbbá kiváló felkészülési lehetőséget biztosít a jelentős hagyományokkal rendelkező European Law Moot Court Competition elnevezésű nemzetközi perbeszédversenyre is, amelyet minden évben francia és angol nyelven hirdetnek és szerveznek meg a világ minden tájáról érkező csapatok számára.
2. Résztvevők
A verseny két szekcióban kerül megrendezésre:
A) A joghallgatók szekciója – graduális képzésben résztvevő hallgatókból álló csapatok közötti verseny.
B) A fiatal jogászok szekciója – posztgraduális képzésben résztvevő hallgatókból, illetve szakvizsga előtt álló gyakorló jogászokból álló csapatok közötti verseny.
A) A joghallgatók szekciója
Az A) szekcióba nevezhet valamennyi magyar felsőoktatási intézmény graduális képzésében részt vevő, állam- és jogtudományi tanulmányokat folytató nappali, illetve levelező tagozatos hallgatókból álló, maximum háromfős csapat.
Az ugyanazon felsőoktatási intézményből jelentkező csapatok száma nem esik korlátozás alá.
B) A fiatal jogászok szekciója
A B) szekcióba nevezhet valamennyi magyar felsőoktatási intézmény posztgraduális képzésében részt vevő, állam- és jogtudományi tanulmányokat folytató nappali, illetve levelező tagozatos hallgatókból álló, maximum háromfős csapat.
A B) szekcióba nevezhet továbbá valamennyi maximum háromfős, szakvizsga előtt álló gyakorló jogászokból álló csapat.
A B) szekcióban vegyes csapatok [posztgraduális képzésében részt vevő hallgató(k) és
szakvizsga előtt álló gyakorló jogász(ok)] jelentkezése is lehetséges.
3. Jelentkezés
A versenyre jelentkezni a kitöltött jelentkezési lap, valamint a regisztrációs díj befizetését igazoló dokumentum másolatának az alábbi postai vagy elektronikus címre történő megküldésével lehet:
Miskolci Egyetem
Állam- és Jogtudományi Kar
Európai Jogi és Nemzetközi Magánjogi Tanszék
3515 Miskolc-Egyetemváros;
miskolci.eu.vandorkupa@gmail.com
A jelentkezési díj A) szekcióban 6000.,- Ft, B) szekcióban 9000.,- Ft. A jelentkezési díjat a „Miskolci Jogászképzésért” Alapítvány számlaszámára lehet befizetni: Erste Bank, Bankszámlaszám: 11600006-00000000-14765654. Közleményben kérjük feltüntetni a csapat nevét és a „Vándorkupa 2016” szavakat.
Jelentkezési határidő: 2016. április 4.
4. A verseny menete
2016. március 8. (kedd) |
A X. Miskolci EU Vándorkupa meghirdetése, a jogeset közzététele. |
2016. április 4. (hétfő) |
Jelentkezési határidő (a jelentkezési lap elektronikus úton történő megküldésének és postára adásának a határideje) |
2016. május 5. (csütörtök) |
Az írásbeli felperesi és alperesi beadvány postára adásának, valamint elektronikus úton történő megküldésének a határideje |
2016. május 13. (péntek) |
A szóbeli döntő időpontja. Helye: Miskolci Egyetem. |
5. Az írásbeli beadványokra vonatkozó előírások
Valamennyi csapat az előzetesen ismertetett jogeset vonatkozásában írásban benyújtja maximum 15-15 oldal terjedelmű felperesi és alperesi beadványát. A beadványoknak tartalmazniuk kell a jogesetre vonatkozó, jogi érvekkel alátámasztott érveket; a felhasznált irodalom jegyzékét, valamint a felhasznált jogesetek és jogszabályok jegyzékét.
Az írásbeli beadványokat postai úton négy-négy példányban (spirálozott formában), valamint elektronikus úton kell eljuttatni a 3. pontban megadott postai és elektronikus címre.
Az írásbeli felperesi és alperesi beadványok postára adásának és elektronikus úton való megküldésének határideje: 2016. május 5.
Az írásbeli – mind a felperesi és alperesi – beadványon minden esetben fel kell tüntetni a
jelentkezést követően a csapat részére megküldött regisztrációs számot, valamint a
„Felperesi beadvány”, illetve „Alperesi beadvány” megjelölést.
Tilos az írásbeli beadványon feltüntetni az intézmény nevét, vagy az arra való bármilyen utalást, továbbá a csapattagok és a felkészítő nevét.
Az írásbeli beadványokat egy háromfős zsűri bírálja el az alábbi szempontok alapján:
feldolgozása;
6. A szóbeli döntő
Az írásbeli beadványokat határidőben beküldő csapatok előzetes szelekció nélkül, automatikusan részt vesznek a Miskolci Egyetemen megrendezésre kerülő szóbeli döntőn.
A szóbeli döntő során a csapatok egy háromfős bírói testület előtt adják elő felperesi és alperesi álláspontjukat. A szóbeli döntő ünnepélyes megnyitóján valamennyi csapatnak felperesként egy alperesi ellenfelet, alperesként pedig egy felperesi ellenfelet sorsol a szervezőbizottság.
A szóbeli döntő során a felperesi képviselőnek 10 perc áll rendelkezésre, hogy kifejtse jogi álláspontját, melyre az alperesi képviselő szintén 10 percben terjesztheti elő ellenkérelmét. Ezt követően mindkét fél számára 5-5 perc áll rendelkezésre a válaszra és a viszontválaszra. A meghallgatás során a bírák bármikor kérdéseket intézhetnek a képviselőkhöz, és reagálásukat az értékelés során szintén figyelembe veszik.
A szóbeli döntőn a csapatok írásbeli beadványait és szóbeli teljesítményét értékeli a bírói testület. Mind a felperesi, mind az alperesi pozíció tekintetében a bírói testület – az előre meghatározott értékelési szempontok alapján – bíránként 100 pontot, vagyis a bírói testület összesen 300 pontot adhat a résztvevő csapatoknak.
A verseny végén mindkét szekcióban külön kerül kihirdetésre a legeredményesebb csapat, valamint a II. és III. helyezett csapat, valamint a zsűri mérlegelése alapján további díjak (pl. legjobb írásbeli beadvány, legjobb alperes, legjobb felperes, legjobb szóbeli érvelés díjak) is kioszthatók.
A legeredményesebb csapat mindkét szekcióban elnyeri a „Miskolci EU Vándorkupát”, valamint több napos brüsszeli tanulmány úton vehet részt az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete felajánlásával.
7. A verseny eljárási szabályzata
A versenyre a verseny eljárási szabályzata alkalmazandó. Az eljárási szabályzat („Eljárási szabályok”) és a versennyel kapcsolatos egyéb anyagok a verseny honlapján érhetők el.
8. A verseny szervezőbizottsága
A verseny szervezőbizottsága (Dr. Angyal Zoltán, dr. Marinkás György, dr. Kiss Lilla Nóra) további – a verseny lebonyolításával kapcsolatos, technikai jellegű kérdésekben – a következő elérhetőségeken szolgál felvilágosítással:
Postai cím:
Miskolci Egyetem
Állam- és Jogtudományi Kar
Európai Jogi és Nemzetközi Magánjogi Tanszék
3515 Miskolc-Egyetemváros
Telefon: +36 46/565-111 (23-85, illetve 13-51-es mellék)
E-mail: miskolci.eu.vandorkupa@gmail.com
Jó felkészülést és eredményes versenyzést kívánunk minden résztvevőnek!
Miskolc, 2016. március 2.
Dr. habil. Angyal Zoltán
egyetemi docens
A verseny szervezőbizottságának elnöke