MEDIÁCIÓ NAPJA

Tisztelettel meghívjuk Önt
és
érdeklődő munkatársait

egy, a szabálysértések kezelésének elméleti és gyakorlati kérdéseit, az együttműködés tapasztalatait, a szabálysértési mediáció sajátosságait bemutató szakmai konferenciára!


A Szervezők


A rendezvény szervezői:
Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar
Miskolci Egyetem ÁJK Alternatív Konfliktuskezelési és Vitarendezési Interdiszciplináris Kutatóközpont
Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottság Állam- és Jogtudományi Szakbizottsága
és Bűnügyi Tudományi Munkabizottsága


A konferencia nyilvános és ingyenes.


Kérjük, RÉSZVÉTELI SZÁNDÉKÁT ELŐZETESEN JELEZZE dr. Tóth Barbara kari referens részére
legkésőbb 2015. június hó 24. napjáig.


E-mail: toth.barbara90@gmail.com

On-line

Telefax: (46) 565-179 Telefon: (46) 565-170
.
Regisztráció: 9.00-9.50 óra székház aula

A konferencia programja

Kerekasztal beszélgetés

Kerekasztal beszélgetés

A Civilisztikai Tudományok Intézete, Miskolci Akadémiai Bizottság Állam és Jogtudományi Szakbizottsága és a Munka- és Szociális jogi Munkabizottság közös szervezésében került megrendezésre 2015. június 4.-én a Munkaügyi Bíráskodás jelene és jövője című szakmai kerekasztal beszélgetés az Akadémia miskolci épületében. A kerekasztal vitapartnerei, mind a gyakorlati, mind az elméleti oldalról megvitatva a kérdést az önálló munkaügyi bíráskodás megmaradása mellett tették le a voksukat. A vitapartnerek között köszönthettük:

Dr. Fuhrmann Gábor, a Miskolci Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság elnöke Dr. Tománé dr. Szabó Rita, a Miskolci Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság munkaügyi bírája és az Észak-magyarországi Közigazgatási és Munkaügyi Regionális Kollégium kollégiumvezető-helyettese Prof. Dr. Prugberger, Tamás egyetemi tanár Miskolci Egyetem Állam-és Jogtudományi Kar dr. PhD. Rácz Zoltán, egyetemi docens, Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar dr. PhD Nádas György, egyetemi docens Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar

A fentieken túl pedig köszönettel tartozunk a hozzáértő szakmai közönség meglátásaiért és észrevételeiért és aktív közreműködéséért.

Két miskolci hallgató is van a Kozma Sándor tudományos pályázat díjazottjai között!

Két miskolci hallgató is van a Kozma Sándor tudományos pályázat díjazottjai között!

A Legfőbb Ügyész által kiírt Kozma Sándor tudományos pályázat díjátadójára 2015. június 9. napján került sor. A díjazott hallgatók között két miskolci joghallgatónak is sikerült dobogós helyet elérnie. 

Baksy Emese a büntetőjogi kategóriában ért el II. helyezést, Kocsis Bianka pedig a közérdekvédelmi szakágban szerzett III. helyezést. Az ügyészségi fogalmazók felvételi vizsgáján is figyelembe vett verseny nagy elismerést jelent a két tehetséges hallgatón kívül a miskolci jogi kar számára is. Sikerükre mindannyian büszkék lehetünk. Szívből gratulálunk az Ifjú Kollegináknak és Felkészítő Tanáraiknak, Dr. Jánosi Andrea adjunktus asszonynak és Dr. Szilágyi János Ede docens úrnak.

Friss hírek a vadászati jog köréből

Friss hírek a vadászati jog köréből

Május második napján, Fűzérradványban, a Károlyi-kastély lenyűgöző parkjában megrendezett nemzetközi vadásznap alkalmával a Miskolci Egyetem Állam-és Jogtudományi Karának azon tehetséges joghallgatói is felléptek, akik Dr. Barta Judit, a Kereskedelmi Jogi intézeti Tanszék oktatója által meghirdetett „Vadászati jog” szabadon választható tantárgy iránt érdeklődnek. A joghallgatók (Bajtai Gábor, Berzeviczi Márk, Braun Péter, Čertický Mário, Incze Márton, Leskó Tamás, Szabó Andor, Varga László Bánk) a legfrissebb, érdeklődésre számot tartó jogi eseményekről tartottak beszámolót, melyet lenyűgözően előadott erdész nótákkal nyitottak és zártak.

1. A vadászatra jogosultak számára legnagyobb újdonságot a vadászható állatok által okozott károkért való felelősség szabályozása terén hozta a 2014. március 15-én hatályba lépett új Ptk.

Az új Ptk.-Val való összhang megteremtése érdekében módosították a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvényt (Vtv.) felelősségi szabályait, ezek egyike a Ptk. 6:563. §-ba foglalt felelősségi szabály alkalmazására utalt a vadászható állat által okozott károk megtérítése körében. Az új szabályozás szigorított a vadászatra jogosultak felelősségén, a vadászható vadak által AZ erdő és mezőgazdálkodáson kívül okozott károk (többnyire gépjárművek és vadak ütközéséből fakadó károk) vonatkozásában.

Az új Ptk. rigorózus szabályát érzékelve, a Magyar Vadászati Kamara és AZ Országos Vadászati Szövetség 2015. márciusában törvénymódosító javaslatot nyújtott be a vadászati törvényhez.

Ennek egyik passzusa azt mondja ki, hogy vadászható állat és fokozott veszéllyel járó tevékenység [pl. gépjármű, vonat, villamos, erre utóbb Miskolcon volt példa] ütközése esetén, a Ptk. veszélyes üzemek találkozására irányadó szabályokat kell alkalmazni. A törvénymódosítás 2015. május 5-én lépett hatályba. A hallgatók a törvénymódosítás hátteréről és a joggyakorlatot érintő, várható hatásairól tartottak friss, a megyében nemrég történt vadütközéses jogesetekkel fűszerezett előadást.

2. Hazánkban a barnamedve nem vadászható, ugyanakkor a szlovák állomány növekedésének következtében egyre többször jelenik meg AZ északkeleti területeken, ahol elsősorban mezőgazdaságban, illetve háziállat állományban okoz károkat. Emellett, a tavalyi év végén, egy példány engedély nélküli kilövésére is sor került. A hallgatók a medvekárok magánjogi, míg a tiltott kilövés büntetőjogi vonatkozásait elemezték a hallgatóság számára.

Kiválóan teljesítettek a miskolci joghallgatók az Országos Polgári Jogi Jogesetmegoldó és Activity Versenyen

Kiválóan teljesítettek a miskolci joghallgatók az Országos Polgári Jogi Jogesetmegoldó és Activity Versenyen

A PPKE Magánjogi és Kereskedelmi Jogi Tanszéke rendezte meg idén, 2015. május 8-án a VII. Országos Polgári Jogi Jogesetmegoldó és Activity Versenyt. A miskolci Polgári Jogi Tanszék a versenyre a helyi fordulón szépen teljesítő hallgatókat nevezte, akik országos szinten is kiemelkedő teljesítményt nyújtottak.

A zsűri a korábbi gyakorlattól eltérve, idén nem bírósági peres eljárást, hanem egy hagyatéki eljárást választott a jogesetmegoldó verseny „hátteréül”. ˝Alperesként˝ első helyezett lett Varga László Bánk IV. évf. nappali tagozatos joghallgató, ˝felperesi szerepben˝ második helyezést ért el Čertický Mário IV. évf. nappali tagozatos joghallgató, míg az Activity versenyre nevezett háromtagú csapat tagjaiként (Braun Péter IV. évf. joghallgatóval) szintén dobogósok lettek (III. helyezés). Összesítettben a miskolci jogi kart minősítették győztesnek, így jövőre Karunk ad otthon ennek az immár hagyománnyal rendelkező versenynek. Köszönet illeti a csapatot felkészítő Tóth Gergőt, a tanszék PhD hallgatóját, ügyvédjelöltet.

 

Gratulálunk a kitűnő eredményhez!

Vissza