KÖVETELMÉNYEK ÉS TANTÁRGYI PROGRAM
Jogi doktrína tantárgyból
Tárgykód: AJJOE273D2, AJJOE273DIG2
Jogász szak levelező és diplomás levelező tagozat
2018/19. tanév II. félév
Tárgyfelelős: Dr. Szabó Miklós egyetemi tanár
Tárgyfelelős intézet/tanszék: Jogtörténeti és Jogelméleti Intézet/Jogelméleti és Jogszociológiai Tanszék
Tantárgy oktatója: Dr. Szabó Miklós egyetemi tanár
Előtanulmányi kötelezettség: nincs
Egyidejű felvétel: Jogi doktrína gyakorlat
Óraszám/félév: 8 óra/félév
Számonkérés módja: beszámoló
Kreditpont: 2
1. A tantárgy feladata és célja
A tárgy propedeutikai jellegű, elsődlegesen a jog gyakorlati célú befogadására kíván felkészíteni. A jogi tanulmányok elején a jog önmagáról és saját működéséről alkotott képét rekonstruálja. Ennek alapját a jog szövegekben és szövegekként való megragadhatósága, s a joggyakorlatnak, mint szövegmunkálatnak a bemutatása képezi. Az elméleti hátteret a jog pozitivitása és a jogpozitivizmus képezi, ahonnan kiindulva a jogi nyelv és a jogi szövegek sajátosságaival, típusaival, kezelésével ismerkedik meg a hallgatóság. Felhívjuk a figyelmet, hogy a kötelező tananyag jellege és terjedelme a vizsga sikeres teljesítése érdekében évközi készülést igényel.
2. A tantárgy tematikus leírása
1. 2019. április 6. szombat, 12.20-15.40, XXI. ea.
A nyelv és a jogi nyelv; A szöveg jellegzetességei; A jogi szövegek típusai; A jogi szövegek használata – jogalkalmazási modellek; A jogalkalmazás folyamata; Jogi adatbázisok és elektronikus jogi forráskutatás; A jogszabály, mint jogi szöveg; A kvázi-jogszabályok és ezek típusai
2. 2019. május 4. szombat, 12.20-15.40, XXI. ea.
Precedensek és döntvények; A kommentár; A jogtudomány műfajai és szövegei; A jogi tájékoztatás műfajai és szövegei; Az állami jogalkalmazás működési szövegei; A nem állami jogalkalmazás (jogkövetés) szövegei; Jogi szövegek írásának szabályai és konvenciói; az egyetemen felmerülő szövegek írásának jellegzetességei
3. Félévközi számonkérés módja
Az évfolyammal egyeztetendő helyen és időpontban önkéntes zárthelyi dolgozat megírása, amely siker esetén jegymegajánlás alapját képezheti.
4. Vizsgakövetelmények leírása
Az aláírást mindenki automatikusan megkapja, aki a tárgyat felvette.
A vizsga írásbeli beszámoló, háromfokozatú értékeléssel, melyen a kérdéssorban szereplő A) és B) részhez tartozó tananyagból 2-2 kérdést kell megválaszolni. A vizsga értékelésének szabályai: elérhető összpontszám: 4*4=16 pont, 0-7 pont: nem felelt meg; 8-12 pont: megfelelt; 13-16 pont: kiválóan megfelelt.
5. Tananyag
Kötelező tananyag:
1. Szabó Miklós – Vinnai Edina – Ződi Zsolt: Jogi doktrína előadásvázlatok, 2016 kiadás. (Letölthető innen: 1-6 fejezetek, 7-12. fejezetek)
2. Az előadások anyaga letölthető innen:
Ajánlott irodalom:
Egyéb tudnivalók:
Ügyintézés: Hodosi Gabriella, A/6. 222. joghodos@uni-miskolc.hu
Miskolc, 2019. február 1. Jogelméleti és Jogszociológiai Tanszék