NEMZETI FELSŐOKTATÁSI ÖSZTÖNDÍJ 2019/2020. tanév

Pályázati felhívás 

NEMZETI FELSŐOKTATÁSI (korábban köztársasági) ÖSZTÖNDÍJRA

a 2019/2020. tanévre

 

A pályázat beadásának határideje:                                   2019. július 1. (hétfő) 12 óra

A pályázat benyújtásának helye:                                      a kar/intézet dékáni/intézeti hivatala.

Nemzeti felsőoktatási ösztöndíjra pályázhatnak:           a Miskolci Egyetem azon hallgatói, akik

  • államilag támogatott/állami ösztöndíjas illetve költségtérítéses/önköltséges, teljes idejű alapképzésben, mesterképzésben illetve osztatlan képzésben vesznek részt (az alapképzésüket júniusban befejező, mesterképzésben tanulmányaikat szeptemberben folytatni kívánó – fokozatváltó – hallgatók is pályázhatnak);
  • a jelenlegi vagy korábbi tanulmányaik során legalább két félévre bejelentkeztek és legalább 55 kreditpontot megszereztek.

Nemzeti felsőoktatási ösztöndíjban tanulmányi és szakmai eredményeik magas színvonalának megtartása céljából azon hallgatók részesülhetnek, akik a 2018/2019-es tanév megfelelő oktatási időszakában

  • kiemelkedő tanulmányi eredményt értek el; szakmai területükön kimagasló munkát végeztek; példamutató közösségi, sport, kulturális és egyéb tevékenységet folytattak.

A pályázatnak tartalmazni kell:

1.  A mellékletekkel ellátott pályázati szöveget, amely a tanulmányok eredményeit, a nyelvvizsgákat, a szakmai tevékenységet, a közéleti, sport és egyéb tevékenységek leírását tartalmazza, az oktatásért felelős miniszternek címezve– egy eredeti és egy másolati – összesen két példányban a kar/intézet Dékáni/Intézeti Hivatalába kell benyújtani, a fenti határidőig.

2.  A pályázat mellékletei:

  • 1. számú melléklet: Pályázati Adatlap – Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíj 2019/2020. tanév – kitöltve, a tanulmányi eredmények a Hallgatói Központ (HK) által igazolva, a többi cella a Kar által igazolva, lepecsételve.
  •  2. számú melléklet: a szakmai, közösségi, sport, kulturális és egyéb tevékenységek igazolásának felsorolását tartalmazza. Az 1. és 2. számú melléklet letölthető az Egyetem honlapjáról.
  • Idegen nyelv ismeret hivatalos igazolása;
  • Szakmai és tudományos tevékenységek rövid ismertetése a referenciát adó személy véleményével és aláírásával;
  • Szakmai és tudományos publikációk rövid ismertetése a szerző, a cím, a megjelenés idejének és helyének megjelölésével;
  • Egyéb kiemelkedő kulturális, sport, közéleti, társadalmi tevékenység leírása a referenciát adó személy véleményével és aláírásával;
  • A sorszámmal ellátott mellékleteket a 2. számú mellékletben sorszám szerint kell feltüntetni.

A határidőn túl beérkezett vagy hiányos pályázatok elbírálására nincs lehetőség!

A pályázatokat a kari/intézeti Tanulmányi Bizottság rangsorolja. A rangsorolást követően a hallgatóknak lehetősége nyílik a felterjesztésre javasoltak sorrendjét 2019. július 4-éna kar/intézet hirdetőtábláján és/vagy honlapján megtekinteni.

Jogorvoslati kérelem 2019. július 12-én (péntek) 12 óráigírásos formában az oktatásfejlesztési és minőségbiztosítási rektorhelyetteshez nyújtható be a Hallgatói Jogorvoslati Bizottsághoz címezve, a kar által véleményezve.

A pályázással kapcsolatos további részleteket az 51/2007. (III. 26.) Kormányrendelet 24. §-a és a Miskolci Egyetem SzMSz III. kötet Hallgatói Követelményrendszer 99-109. §-ai tartalmazzák.

 

Prof. Dr. Torma András

rektor

Újabb sikereket értek el hallgatóink a kolozsvári jogesetmegoldó versenyen!

A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar hallgatói 2019.05.03-05. között a Kolozsvári Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem által immáron második alkalommal megrendezett nemzetközi jogesetmegoldó versenyen vettek részt, amelynek keretében polgári jogi és büntetőjogi szekcióban egy-egy csapat képviselte Egyetemünket és a Kart.

A polgári jogi szekcióban Hámori Cintia, Kardos Sára és Prokopics Zsófia (mindannyian IV. éves jogász hallgatók), míg a büntetőjogi szekcióban Károlyi Fanni, Koncz Barbara (mindketten IV. éves jogász hallgatók) és Acél Csenge Donáta (III. éves jogász hallgató) képviselte az ME – ÁJK-t. 

A versenyzők feladata a verseny során több, komplex jogismeretet igénylő polgári jogi és büntetőjogi jogeset írásbeli megoldása, majd ennek szóbeli prezentálása, „megvédése” volt. Az elmúlt évhez hasonlóan – amikor polgári jogi szekcióban III. és büntetőjogi szekcióban I. helyezést értek el a csapataink – idén is kiemelkedően teljesítettek hallgatóink, amelynek eredményeképpen a büntetőjogi szekcióban II. helyezést értek el a hallgatók.

A polgári jogi szekcióban részt vevő hallgatók felkészítésében Dr. Barta Judit tanszékvezető egyetemi docens és dr. Certicky Mário PhD hallgató, míg a büntetőjogi szekcióban versenyző hallgatók felkészítésében Dr. Gula József és Dr. Sántha Ferenc egyetemi docensek működtek közre. 

A hallgatók versenyen való részvétele az Igazságügyi Minisztérium támogatásával valósult meg.

Gratulálunk hallgatóinknak az elért eredményhez és további szakmai sikereket kívánunk!

Osztrák delegáció szakmai látogatása a Miskolci Jogi Karon

„Laikusok a büntető ítélkezésben Ausztriában és Magyarországon – az osztrák büntető esküdtszéki tárgyalás problémái és gyakorlati tapasztalatai” címmel 2019. április 11-én jog-összehasonlító nemzetközi konferencia került megtartásra a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán a Kar Bűnügyi Tudományok Intézete, az MTA Miskolci Területi Bizottsága Állam- és Jogtudományi Szakbizottsága, valamint a Karon működő Európai és Nemzetközi Büntetőjogi Kutatóközpont közös szervezésében. A konferencia célja annak vizsgálata volt, hogyan érvényesül a néprészvétel a büntetőhatalom gyakorlásában a Magyarországon és Ausztriában, s egyben remek lehetőséget biztosított arra is, hogy e témakört illetően a gyakorló szakemberek, az egyes hivatásrendek képviselői is megvitassák álláspontjaikat, tapasztalataikat. Ugyanis míg hazánkban az új büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény hatálybalépésével jelentősen leszűkült az ülnökök közreműködésével zajló eljárások száma, addig Ausztriában a hatályos szabályozás nemcsak az ülnökbíráskodás, hanem az esküdtbíráskodás rendszerét is ismeri. A konferencia előadói között köszönthettük Dr. Stefan Apostol tanácselnök bíró urat (Bécsi Büntető Törvényszék, Straflandesgericht Wien), aki a laikus bíráskodás gyakorlatáról számolt be az osztrák büntető igazságszolgáltatásban, továbbá Prof. Dr.Dr.Dr. Dieter Kindel (Bécs) és Dr. Ihor-Andrij Maritczak (Bécs) ügyvéd urakat, akik védői szempontból ismertették a laikusbíráskodás egyes gyakorlati kérdéseit. Dr. Répássy Árpád elnök úr (Miskolci Törvényszék) előadásában a hazai laikus bíráskodás elmúlt évtizedekre vonatkozó gyakorlati tapasztalatait mutatta be, míg Prof. Dr. Farkas Ákos egyetemi tanár (Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar) a laikusok büntető ítélkezésben betöltött szerepébe nyújtott betekintést az érdeklődők számára. A konferenciát Dr. Hircsu Krisztina ügyvéd (Miskolc) zárta előadásával, aki ügyvédi szemszögből mutatta be a laikusok részvételének kérdéskörét a magyar bírósági eljárásban. A rendezvényen bírók, ügyészek, ügyvédek és joghallgatók vettek részt.

Prof. Dr. Dieter Kindel ügyvéd úr és Dr. Stefan Apostol osztrák tanácselnök bíró úr a Miskolci Jogi Kar képviselőivel együtt 2019. április 12. napján szakmai látogatáson vettek részt Dr. Répássy Árpád törvényszéki elnök úr meghívására a Miskolci Törvényszéken és Dr. Cserba Lajos elnök úrnál a B.-A.-Z. Megyei Ügyvédi Kamaránál.

A rendezvény szervezésében Prof. Dr. Farkas Ákos és Dr. habil. Jacsó Judit vettek részt.

Gyászjelentés

Mély fájdalommal búcsúzunk a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara nevében a Kar emeritus professzorától, Kalas Tibortól, az Állam- és Jogtudományi Kar alapító professzorától, aki több mint 25 éven át oktatott a karon nyugdíjba vonulásáig. Oroszlánrészt vállalt a miskolci jogi kar megszervezésében, alapításában, a közigazgatási oktatás megteremtésében. Oktatói életútja során számos vezető pozíciót töltött be a karon, hosszú ideig volt a Közigazgatási Jogi Tanszék vezetője, az Államtudományi Intézet igazgatója, majd 1993-2000 között a Kar dékánja. Ezen időszak alatt a Kar, az Intézet és a Közigazgatási Jogi Tanszék fejlesztésében végzett áldozatos munkájának köszönhetően megalapozta a miskolci jogász képzés hosszútávú, stabil működését. 

Pályázati felhívás kiemelt tanulmányi ösztöndíjra 2018-19. tanév 2. félév

Összes találat: 245
Vissza