Logika
AJJOE280L2, AJJOE280D2
Jogász szak levelező tagozat
2018/2019. tanév II. félév
Tantárgy oktatója: Dr. Szabó Miklós egyetemi tanár
Óraszám/félév: 8 óra/félév
Számonkérés módja: beszámoló
Kreditpont: 2
Ügyintéző: Hodosi Gabriella; A/6. ép. 222. szoba
1. A tantárgy feladata és célja
A tárgy alapozó jellegű ismereteket közvetít, melynek célja, hogy fejlessze a fogalmak kezelésének, a nyelvi kifejezések megszerkesztésének és azokból következtetések levonásának a készségét. A képzési ciklus elején ismerteti a logika tudományának helyét, jellegét, legalapvetőbb fogalmait és műveleteit, valamint a jogtudományok és a joggyakorlat számára mutatkozó jelentőségét.
2. A tantárgy tematikus leírása
2019. április 6. (szombat) 8.30 – 11.50. XXI. ea.
A logika tudománya; Arisztotelész logikája; Dialektika; A logikai szerkezet; Logikai és nem logikai alkotórészek; Jelölések; Funktorok; Logikai jelek: Negáció; Konjunkció; Alternáció; Kizáró vagylagosság; Kondicionális; Bikondicionális;Metalogikai jelek; Azonosság; Fogalmak és állítások; Kvantifikáció; Univerzális és egzisztenciaállítások; Következtetések; Nevezetes következtetési formák; Kategorikus és hipotetikus szillogizmusok; Modális logika; Lehetséges világok elmélete; Időlogika.
2019. május 4. (szombat) 8.30 – 11.50. XXI. ea.
A deviáns logikai rendszerek;Gyakorlati logika; A cselekvés logikája; Gyakorlati szillogizmusok; Deontikus logika; Normatív következtetés; Többértékű logika; Életlenlogika; „Fuzzy” értékek ésszillogizmusok; Nem monologikus logika: Dialektika, Dialogika; Nem monotonikus logika: Nem-formális logika, Esendő logika; Jog és logika; Moór Gyula felfogása; Szabó József nézeteiA jog számára releváns logika; Kalinowsky; Perelman; A jogi szövegek logikai szerkezete; Jogi szillogizmus; A retorika tudomkánya; Retorikai eszközök; Jog és retorikaÉrveléselmélet; Az argumentáció; Az érvek és érvelésszerkezete; Hibás érv és érvelés.
Órai vázlatok
3. Vizsgakövetelmények
A vizsga írásbeli beszámoló, amely négy kérdés megválaszolásából áll. A vizsga anyaga a kötelező tananyag. A vizsga menete a személyazonosság ellenőrzéséből, a kérdések kiadásából és megválaszolásából áll. A vizsga időtartama 30 perc. A 2. konzultáció alkalmával az 1. konzultáció anyagából önkéntes ZH megírására nyílik lehetőség, amelynek eredménye – siker esetén – beszámít a féléves számonkérésbe.
5. Kötelező tananyag
Szabó Miklós: Logica Magna. Utazások a logika birodalmában. Miskolc: Bíbor Kiadó, 2014.
6. Egyéb tudnivalók:
A tanulmányokra, az ismételt vizsgára, sikeres vizsga javítására, valamint a vizsgán való meg nem jelenésre a Tanulmányi követelményrendszerben előírt szabályok vonatkoznak.A vizsgára a NEPTUN rendszeren keresztül lehet bejelentkezni. A vizsganapok jegyzékét a vizsgaidőszak megkezdését megelőzően egy hónappal függesztjük ki a tanszéki hirdetőtáblán, illetve ismertetjük az utolsó előadás alkalmával. Az adminisztrációs ügyek intézése és tájékoztatás az A/6 épület 222. szobájában történik, telefonszám: 565-111/23-16 mellék, ügyintéző: Hodosi Gabriella
Önellenőrző kérdések:
A kérdések után a tankönyv (Szabó Miklós: Logica Magna. Utazások a logika birodalmában. Miskolc: Bíbor Kiadó, 2014) vonatkozó oldalszámát adjuk meg.
Miskolc, 2019. február 1.
Jogelméleti és Jogszociológiai Intézeti Tanszék